; ;
اخبار
برگزاری نخستین همایش سراسری جامعه هتلداران ایران

برگزاری نخستین همایش سراسری جامعه هتلداران ایران;
به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حاضر در نخستین همایش سراسری جامعه هتلداران ایران که در هتل اسپیناس پالاس برگزار شد؛ جمشید حمزه زاده، رئیس جامعه هتلداران ایران گفت: افزایش انسجام فعالان گردشگری، همفکری ارائه راهکار رفع موانع و چالش‌های موجود از اهداف همایش امروز است. امیدوارم به بهانه فرا رسیدن روز جهانگردی شاهد تدوین نظام توسعه ملی گردشگری باشیم. بی تردید تایید می کنید که امروزه صنعت هتلداری با چالش‌های زیادی دست و پنجه نرم می کند. کاهش ارزش پول ملی، کاهش مسافر و افزایش هزینه‌ها به شکلی است که برخی از هتلداران نیرو‌های خودشان را تعدیل کرده اند.

وی افزود: به نظر می‌آید که وزارت نیرو هتلداری را با منازل مسکونی اشتباه گرفته و این در صورتی است که هتل چه مسافر داشته باشد و چه نباشد، هزینه خودش را دارد. مسئله دوم این است که اگرچه گردشگری اهمیت زیادی دارد، برخی از سازمان‌ها منافع سازمانی را به منافع ملی ترجیح می‌دهند. امروز اکثر شهرداری‌ها با نگاه‌های سلیقه‌ای سعی در تعیین عوارض مختلف دارند و مرتب تعارضات مختلف و سنگینی از هتلداران طلب می کنند.

رئیس جامعه هتلداران کشور مالیات و سیستم حاکم آن را نیز مشکل دیگر موجود بر سر راه هتلداری دانست.

وی افزود: ما در شرایط حاضر نیازمند تدوین بسته حمایتی از طرف دولت هستیم و اقدامات این امر انجام شده است. از جمله مسائلی که در این بسته باید اعمال شود، معافیت صد در صد مالیاتی در دوره مشخص است. استمهال وام و کاهش هزینه‌ عامل‌های انرژی نیز باید در این بسته اعمال شود. بحث واگذاری کار‌های تصدی گری نیز یکی دیگر از مطالبات ما از دولت است. ما از سازمان میراث فرهنگی انتظار داریم که بخشی از کار‌های تصدی گری را به بخش خصوصی واگذار کند.

وی اظهار کرد: امروزه برخی از هتلداران باور دارند که عملاً ما هتل‌ها را رایگان به خارجی‌ها می‌فروشیم و باید نرخ ارزی را از آن‌ها دریافت کنیم. بحث دیگر مهمانسرا‌های دولتی است. امروزه مهمانسرا‌های دولتی با تغییر تابلو و رنگ رقابت نابرابری را با بخش خصوصی در دستور کار خود قرار داده اند و امید است این مشکل حل شود. در بحث خانه مسافر است که مخل فعالیت‌های همکاران ما در سراسر کشور است؛ باید به جای رسمیت بخشیدن به خانه‌های مسافر آن‌ها را ساماندهی کنیم.

حمزه زاده بر یکدستی قوانین و پر کردن خلا‌های قانونی تاکید کرد و گفت: این امر از اعمال برخورد‌های سلیقه‌ای در مناطق مختلف کشور جلوگیری می کند. اخیراً شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری تشکیل شده است؛ اما بهتر است که نمایندگان واقعی میراث فرهنگی و گردشگری در این کشور حضور داشته باشند. من از مونسان انتظار دارم که دستور تدوین و بازنگری برنامه جامع ملی را بدهند تا شاهد بهبود وضعیت گردشگری کشور باشیم.

سپس؛ امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور در بخش دیگری از این همایش یاد شهدای حادثه تروریستی اهواز را گرامی داشت و گفت: همه عنایت دارند که جهان در حال تغییر است و تکنولوژی به شدت زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده و تحولات آن به قدری بالاست که بعضا لحظه‌ای است. در دوره‌های قبل از عصر فعلی عمده وقت مردم به کار و فعالیت می‌گذشت. امروز تاثیر تکنولوژی بر سبک زندگی انسان برای مردم اوقات فراغت ایجاد کرده و این اوقات فراغت با تکنولوژی گره خورده است. امروز سفر و گردشگری بخشی از زندگی مردم است و اگر ما عصر امروز را عصر گردشگری بدانیم، حرف گزافی نگفتیم. ایجاد اشتغال، ایجاد کرامت اسلامی و بالا بردن سطح فرهنگی مردم به همراه انتقال پیام صلح از نتایج توسعه صنعت گردشگری است.

وی افزود: امروز در دنیا به موازات رواج سفر و گردشگری توجه به زیرساخت‌های صنعت گردشگری انکارناپذیر است. توجه به نیاز‌های هتلداری مصداق توجه به زیرساخت‌های گردشگری است. گردشگری پایدار در سایه توسعه متناسب و در شان صنعت هتلداری امکان پذیر است. البته کشور ما جاذبه‌های زیادی دارد و موقعیت کشورمان در دنیا موقعیت ویژه‌ای است.

معاون امور مجلس رئیس جمهور به تلاش وزارت خزانه داری آمریکا برای نبرد اقتصادی با ایران اشاره کرد و گفت: در چنین شرایطی صنعت و توسعه گردشگری می تواند بسیار مفید و موثر باشد. ترامپ ممکن است بر بنگاه‌ها و شرکت‌های تجاری اثر بگذارد، اما نمی تواند بر سبک زندگی مردمی که می خواهند با جاذبه‌های تاریخی آشنا شوند، تاثیر بگذارد. گردشگر به دنبال پر کردن اوقات فراغتش است و فقط مقصدش تغییر می کند. ما می توانیم با توجه به صنعت گردشگری از بحران خارج شویم البته در برخی مواقع با مشکلاتی مواجه هستیم که درصدد حل آن‌ها برآمدیم.

امیری گفت: ایجاد فرهنگ گردشگری و کاهش هزینه ها با خلاقیت، توزیع مناسب هتلها و توجه بر به روز کردن امور هتلداری لازم است. البته دولت تدبیر و امید یکی از مهم ترین معیارهای توسعه را صنعت گردشگری قرار داده است و دولت این آمادگی را دارد که با همکاری هتلداران و تشکیل کار گروه هایی از بخش های دولتی و هتلداران با ایجاد بسته های حمایتی مناسب و بازبینی لوایح و قوانین گام هایی در جهت توسعه هر چه بیشتر صنعت گردشگری بردارد.

علی اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی و معاون رئیس جمهور در بخش دیگری از این همایش گفت:چهل و هشتمین سال تصویب ۲۷سپتامبر به نام روز گردشگری را در حالی ادامه میدهیم که آمار گردشگران بین المللی از مرز یک و میلیون و سیصد هزار نفر گذشته و با توجه به آن شاهد رشد ۷درصدی گردشگری بودیم. گردشگری ایران نیز سال۹۶ را با۴درصد رشد به پایان رسانده و در۵ماهه سال جاری نیز ۳میلیون و ۱۴۰هزار نفر گردشگر داشتیم و رشد قابل توجهی داشتیم البته شاید گفته شود که این رشد مربوط به حوزه منطقه‌ای است، اما هیچ فرقی نمی‌کند، چون امروز همه گردشگران عراقی صرفا گردشگر مذهبی نیستند.

وی افزود:خوشحالیم بگوئیم که گردشگری ورودی ما رشد قابل توجهی داشته است و این صنعت توانسته از فضای تهدید رشد خوبی بگیرد، اما افزایش نرخ پرواز‌های خارجی و داخلی در زمره مشکل فعالان گردشگری است.

وی افزود:گردشگری ابعاد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارد و در بعد اقتصادی بخش‌های دیگر اقتصادی را به تحرک درمی آورد و برخی مواقع اثرات گردشگری دیده نمی‌شود بنابراین گردشگری عامل توسعه پایدار و محرک اقتصاد کشور‌ها به خصوص کشور‌های در حال توسعه است. گردشگری توانسته رونق را به شهر‌های کوچک و روستا‌ها ببرد و عدالت اجتماعی را در کشور بیشتر کند. اما آنچه که نیاز امروز کشور است ایجاد زیرساخت‌های بیشتر برای صنعت گردشگری و تقویت حوزه معرفی و تبلیغات است البته بودجه سازمان میراث فرهنگی کفاف این امر را نمی‌دهد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه سازمان میراث فرهنگی تلاش می‌کند در حوزه اشتغال و بهبود وضعیت اقتصاد نقشی بازی کند، گفت:البته صحبتی از جایگزینی نمی‌کنیم و معتقدیم که اگر توجه بیشتری به تامین زیرساخت‌های گردشگری شود شاهد وضعیت خوبی خواهیم بود. ثبت هزار و صد اثر در دولت دوازدهم و ثبت محور باستانی استان فارس از دست آورد‌های ما در همین زمان است. بیشتر از ۱۹۰۰پروژه کاملا غیر دولتی در کشور قابل اجرا است و ۳۴۵ پروژه نیز هدفگذاری شده است. ایجاد حدود ۲۰۰۰واحد بومگردی نیز در برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شده است. هم اکنون ۲۴۰۰میلیارد تومان به صنایع دستی و فرش اختصاص یافته است که در شهر‌های کوچک صنعت گردشگری را توسعه بدهیم.

;

 دیدار رئیس جامعه هتلداران ایران با  رئیس سازمان امور مالیاتی  کشور

دیدار رئیس جامعه هتلداران ایران با رئیس سازمان امور مالیاتی کشور;

جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران ایران روز پنج شنبه مورخ 97/5/5 در نشستی با آقای دکتر تقوی نژاد رئیس سازمان امور مالیاتی کشور درخصوص مشکلات مالیاتی حاکم بر صنعت هتلداری کشور صحبت نمودند.

در این دیدار به منظور ایجاد سازوکارهای مناسب جهت دستیابی به عدالت مالیاتی اهم موارد به شرح ذیل مطرح گردید:

1-    در راستای اجرای تبصره 3 ماده 132 درخصوص اعطای 50% معافیت مالیاتی به کلیه تاسیسات ایرانگردی وجهانگردی دارای پروانه بهره برداری از وزارت فرهنگ وارشاد ، این معافیت  توسط ادارات امور مالیاتی مشمول هزینه های ستاد ( دفاتر مرکزی شرکتهای سرمایه گذار در صنعت هتلداری ) نمی گردد ، درحالی که مدیریت ، بازاریابی و اهم مسائل مربوط به هتلها در دفتر مرکزی شرکتها اجراء میگردد لذا عدم اعطای معافیت به هزینه ای فوق الذکر منجر به تضییع حقوق مودی میگردد .

2-    درخصوص سیستم خرید وفروش فصلی با توجه به گستردگی صورتحسابها ومشتریان استفاده کننده از هتل که بخش مهمی از آنان شرکتهای حقوقی ملزم به رعایت ماده 169 می باشند باعث گردیده به علت ضعف سیستم درارائه مشخصات شامل آدرس ، شماره تماس وغیره ، همچنین ایراداتی در اطلاعات درخواست شده توسط سیستم منجر گردیده که خرید وفروشهای که توسط سایر مودیان بنام شرکت درسیستم ثبت می گردد عمدتاً گنگ ونامشخص می باشد وشرکت درپیگیری آنها با توجه به حجم گزارش ارسالی بخصوص درصنعت هتلداری  دچار مشکلات عدیده ای می باشد .

3-    با توجه به مشکلات اقتصادی کشور که بیشترین نمود آن درصنعت هتلداری می باشد زیرا هتل جزء کالاهای لوکس برای مردم تلقی میگردد وعمدتاً آخرین مقوله جهت اضافه شدن به سبد خانوار وهمچنین اولین مقوله جهت کم کردن هزینه های خانوار محسوب میگردد ، لذا با توجه به شرایط موجود اقتصادی درآمدهتلها به شدت کاهش یافته است درحالی که هزینه ها با رشدی بسیار سریع درحال افزایش می باشد لذا ادارات مالیاتی بدون توجه به این مهم اقدام به رد کردن هزینه های نموده وتوجیه آنها این مقوله می باشد که با توجه به کاهش ضریب اشغال هزینه های جذب نشده افزایش یافته است که این مهم باعث صدور برگ تشخیص ناعادلانه برای هتلداران گردیده است چرا که بخش مهمی از هزینه های هتل هزینه های ثابت مانند حقوق ودستمزد می باشد ونمی توان با کاهش ضریب اشغال نسبت به اخراج پرسنل اقدام نمود .

;

 تحریم ایران در «بوکینگ» تاثیری در صادرات گردشگری ندارد

تحریم ایران در «بوکینگ» تاثیری در صادرات گردشگری ندارد;
رییس جامعه هتلداران ایران تاکید کرد: تحریم ایران در بوکینگ، صادرات گردشگری کشورمان را به مخاطره نمی‌اندازد و تاثیری بر روی آن ندارد.

بوکینگ، یکی از مهم‌ترین سایت‌های رزرواسیون آنلاین هتل و پرواز در دنیا است که به بیش از یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار هتل در ۱۲۰ هزار مقصد دسترسی دارد و شبانه روز یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار اتاق از طریق آن رزرو می‌شود.

این وب‌سایت که شرکت مادر آن، آمریکایی است پس از برجام، امکان رزرو بیش از ۷۰ هتل ایران را برقرار کرد و شرایط رزرواسیون هتل‌های سایر کشورها را برای ایرانی‌هایی که در پرداخت آنلاین محدودیت داشتند، تسهیل کرد، اما اکنون با خروج آمریکا از برجام به پیروی از سیاست‌های این کشور، به حذف هتل‌های ایرانی اقدام کرده است، هرچند هنوز مشابه سایت آمریکایی اجاره خانه، هاستل و هتل Airbnb دسترسی ایرانی‌ها را به رزرواسیون این خدمات، به طورکامل غیرممکن نکرده است.

بوکینگ پس از اعلام خروج آمریکا از برجام در ایمیل‌هایی به کاربران خود اعلام کرد؛ «با وجود میل شدید به همکاری با ایران ناچار است بنا بر قوانین داخلی ایالت متحده امریکا همکاری خود را با این کشور متوقف کند» و از آن‌ها خواست رزروهای خود را چک کنند، چرا که قصد دارد از ماه نوامبر تمام رزروها را کنسل کند.

جمشید حمزه‌زاده ـ رییس جامعه هتلداران ایران ـ در تحلیل این وضعیت به ایسنا گفت: با توجه به حجم رزروهایی که از طریق این وب‌سایت انجام می‌شد، تحریم ایران در بوکینگ هیچ آسیبی به صادرات گردشگری کشور وارد نمی‌کند و ورود خارجی‌ها را به ایران تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

وی افزود: هرچند اضافه کردن نام ایران به این وب‌سایت مزیت‌هایی برای هتل‌ها داشت، ولی مساله این است که هتل‌های ایران هیچ وقت نتوانستند با این شرکت مستقیم کار کنند چون اصلی‌ترین مشکل نقل و انتقال پول بود که هرگز حل نشد. در واقع رزرواسیون هتل‌های ایران در بوکینگ نیمه‌آنلاین و از طریق واسطه انجام می‌شد و مسافر خارجی نمی‌توانست پرداخت و یا رزرو خود را کامل انجام دهد. سیستم رزرواسیون آنلاین زمانی در گردشگری ما معنا پیدا می‌کند که تمام فرایند آن کامل انجام شود. درحال حاضر هیچ سامانه‌ی رزرواسیونی نیست که مسافران خارجی از طریق آن مستقیم پول واریز کنند و رزرو مورد نیاز خود را در ایران کامل انجام دهند.

او همچنین اظهار کرد: حجم رزروهایی که از طریق بوکینگ انجام می‌شد آنچنان قابل توجه نبود چون بیشتر مسافران خارجی یا با تور به ایران سفر می‌کنند یا سفرهای تجاری دارند که کمتر از طریق این وب‌سایت برای رزرواسیون اقدام می‌کنند. جمعیت آن دسته از گردشگران خارجی که انفرادی به ایران سفر می‌کنند و از بوکینگ رزرو می‌کردند نیز زیاد نبود که حالا با تحریم، روی گردشگری اثر منفی بگذارد.

حمزه‌زاده در عین حال گفت: البته اگر بوکینگ دسترسی ایرانی‌ها را به رزرواسیون‌های جهانی محدود و دشوار کند به سفرهای خارجی آسیب وارد خواهد شد چون در این مدت ایرانی‌های زیادی که مشکل کارت اعتباری و انتقال پول هم دارند، براحتی می‌توانستند هتل و یا بلیت مورد نیاز خود را رزرو کنند و آژانس‌های گردشگری کشورمان نیز علاقمند به همکاری و استفاده از امکانات آن بودند که با توقف این امکان، حتما سفرهای خارجی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. ;